Citové shows

Autor: Matúš Alexander Lavrík | 25.3.2012 o 10:34 | (upravené 25.3.2012 o 10:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  150x

Pre ľudí boli odjakživa zaujímavé hádky a napätie, negatívne emócie. Či už je to v reálnom živote, alebo v televízii, vždy tomu tak bolo a aj bude. Najmä súkromné televízie vedia z týchto negatívnych emócií vyťažiť maximum a ponúkajú ľuďom tú najväčšiu morálnu "stoku", ktorá sa kedy na Slovensku našla. Dobrý biznis, čo poviete? Aj vás to už pohltilo?

Ak si ešte spomeniete, prvá televízia, ktorá vyšla s formátom reality show, bola súkromná televízia založená v roku 2002, ktorá v tomto roku oslavuje 10 narodeniny. V tom čase, keď bola spustená, prišla na trh s prvým licencovaným formátom reality show, v ktorej bolo pár "vývolených" ľudí zavretých v jednom veľkom kontajneri. Nedá sa mi to nazvať ani domom, pretože po zhliadnutí niekoľkých záberov (áno, vtedy som bol aj ja dosť mladý) mi to prišlo ako niečo, extrémne fascinujúce. No teraz s odstupom času a s objavením sa konzumnej spoločnosti, ktorá baží po takýchto formátoch mi prišla daná reality show ako jeden fakt skutočne veľký kontajner emocionálnej špiny a zotročovania diváka.

Čo vás lepšie pripúta k televízoru ako práve negatívne emócie? Nachvíľku si odskočím mimo tejto témy. Zamýšľali ste sa niekedy, PREČO vyššie spomínaná televízia zaradila do svojho vysielania špeciálne vydanie novín o siedmej večer? Z čisto finančného zisku. Netvrdím, že je to stopercentne tak, ale keď sa zamyslíte nad skutočnosťou, že v týchto novinách nevidíte nič pozitívne, začnete usudzovať, že to asi pravdepodobne tak bude. Pozriete si tieto noviny až do konca, pretože sa aj tu zjavujú negatívne emócie. A tie, bohužiaľ, človeka zaujímajú viac ako tie pozitívne...

Preto väčšina moderných televízií staví vždy na osvedčený formát reality show. Osobne musím povedať, že pár takýchto modernejších r-show som už videl. Áno, nechal som sa aj ja zlákať na nízku úroveň televíznej morálky, kedy som sa pri niektorých scénach cítil prinajmenšom trápne a zahanbene, že to vlastne s napätím sledujem. Priznám sa, že sa necítim byť od tohto druhu televíznej zábavy závislý, no keď už daný formát v TV ide, nepohrdnem ním. Na psychológii nám odporúčali, aby sme tieto formáty sledovali, pretože sa najlepšie prejaví ľudské správanie vo vyhrotených situáciách. A zasa s odstupom času musím povedať, že je tomu skutočne tak.

Keby ste do uzavretého domu posadili akéhokoľvek človeka, ktorý sa tvári mierumilovne, alebo prinajmenšom s malými príznakmi určitej neurózy, zistili by ste po pár dňoch, čo sa z neho vykľuje. Peniaze menia charakter človeka a viac menej ide vo všetkých spomínaných show o to isté. Ukázať sa ako najsilnejší jedinec, ktorý dokáže prežiť citový nátlak a k tomu sa o to všetko podelí aj s ostatnými ľuďmi z domácej krajiny, prípadne z iných krajín, ktoré si vysielanie týchto shows môžu zabezpečiť.

No usúďte sami. Je normálne, že kamery sú na každom kroku? V sprche, pomaly na záchode, nad posteľami a vy to všetko vidíte? Zamysleli ste sa nad tým z akého dôvodu tomu tak je? Šokovať diváka a ukázať mu drsný a reálny život pokusných opíc zavretých v klietkach bol vždy receptom na úspech danej spoločnosti. A my, diváci, im to všetko pekne žerieme.

Kedy sa skončí táto éra reality show? Ťažko povedať... Kým budú nápady na nové nápady, do akých by sa dali ľudia štylizovať, budú aj tieto formáty. A televízie na tom pekne zarobia. Však si to len niekedy nezáväzne pozrite a budete sa čudovať nad tým, ako niektorí súťažiaci dokážu neskutočne emocionálne prežívať obyčajnú hru, len preto, aby získali vytúžené peniaze. Je to choré? Je to zvrátené? Alebo normálne? Však posúďte sami. Príležitostí máte neúrekom...

P.S.: Držím vám palce, aby ste týmto formátom neprepadli. Z dôvodu ochrany vášho duševného zdravia. Pretože negatívne emócie plodia len to negatívne, prípadne zistíte, že vy ste v porovnaní s nimi duševne v absolútnom poriadku ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?