Čo pre mňa znamená rodina

Autor: Matúš Alexander Lavrík | 13.2.2012 o 19:04 | (upravené 13.3.2012 o 22:43) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  918x

Aj keď je zajtra Valentín a zo všetkých strán sa bude hrnúť na vás to, ako máte ľúbiť svoju polovičku, dosť často sa zabúda na to, žeby sme mali ľúbiť aj svoju rodinu a to z rovno z niekoľkých dôvodov. Ak sa pýtate, aké sú to dôvody, je vhodné sa zamyslieť nad tým, čo pre vás znamená rodina. Valentín by mal byť aj o tom, že si treba spomenúť na svojich členov domácnosti.

 

Vo všeobecnosti, keby bolo nutné rodinu definovať, definícia by znela jednoducho. Rodina je primárna sociálna skupina, ktorá pozostáva z minimálne dvoch členov. Prvým z týchto členov je rodič a druhým dieťa. Všetci členovia v rodine na seba navzájom vplývajú a ovplyvňujú sa v bežných rozhodnutiach a životných situáciách, ktoré rodinu postihnú.

Už na začiatku je možné povedať, že práve kompletná rodina, nie tá, ktorá vyplýva z definície, pre mňa znamená veľa. Slovíčko „veľa" ale obsahuje príliš široký pojem, ktorý zahŕňa lásku, oporu, bezpečnosť a istotu, a mnoho iných vlastností, ktoré rodina určite vie každému jej členovi ponúknuť aj vtedy, ak si to plne neuvedomujeme. Presne tak, ako to ponúka aj mne. Mňa osobne sa týka definícia  rodiny z hľadiska dvoch rodičov a dvoch detí.
Rodičia v prvom rade, už od môjho narodenia, plnili a aj plnia úlohu bezpečia a istoty, ktoré sú vyššie spomínané, a ktoré pretrvávajú dodnes a verím, že budú pretrvávať aj naďalej- však kde by sa človek mohol cítiť bezpečnejšie ako v tom najintímnejšom kruhu rodiny za zatvorenými dverami bytu, kam neprenikajú iné vplyvy z okolia a kde držíme pohromade? Vzhľadom na prechádzajúcu vetu je nutné podotknúť, že práve to „držanie pohromade" mi ponúka, respektíve pre mňa znamená tiež súdržnosť.

Už od útleho detstva, súdiac podľa fotiek, sme boli vždy súdržná a šťastná rodina. Matka, otec, brat všetci na mňa pôsobili socializačne a boli práve tými ľuďmi, ktorí formovali už od mala moju osobnosť. Súrodenecká rivalita sa prejavovala najmä v skoršom vývinom období, kedy bolo priam žiaduce, aby sa medzi mnou a bratom vyskytli nejaké drobné, či väčšie hádky, prípadne bitky. No momentálne, s odstupom času, ako sme obaja dospeli- a brat ma teda dosť predbehol, sa pozerám na naše detské vyčíňanie ako na faktor, ktorý pre mňa znova znamenal skutočne veľa. Dalo by sa povedať, že práve slovo „brat" by som zaradil do kategórie „veľa", ktorá charakterizuje to, čo pre mňa rodina znamená. Slovo „brat" by sa tiež pokojne mohlo spájať s nekonečnými hrami, ktoré v mojej osoby zanechali stopy, hlavne z hľadiska súperenia. Práve toto súperenie je v živote mnohokrát dôležité a v detstve, pomocou hier, som mohla túto skúsenosť nadobudnúť a uplatniť ju teraz v mojom dospelom živote. Uznajte, že práve istá miera súťaživosti a súperenie je skutočne v dnešnom svete potrebná. Tým pádom by som mohol do uvedenej kategórie „veľa" zaradiť aj súperenie, súťaživosť a prípravu do života.

Mnohé z týchto vlastností mi samozrejme vlievali aj moji rodičia, no v ich prípade je slovo „mama" a slovo „otec" spájané so špecifickejšími hodnotami. V skutočnosti je väčšina detí závislá viac menej na matke a to z dôvodu poskytovania kompletnej starostlivosti už od detstva. Kompletnou starostlivosťou môžeme rozumieť niekoľko krát spomínané pocity bezpečia, lásky a vrúcnych objatí, vždy keď sa vyskytli nejaké problémy a ktoré vedela a stále vie ponúknuť jedine matka.
Rola otca je síce v závere, no nie je vôbec o to menejcennejšia, prípadne bezvýznamnejšia. V skutku je to tak, že práve otec je v rodine symbolom sily, ktorá zabezpečuje tiež chod celej rodiny, najčastejšie v spojení s matkou, po viacerých stránkach, ale táto sila by sa dala tiež vysvetliť ako krídla, ktoré otec rozprestiera nad všetkými členmi domácnosti a tým spĺňa aj svoju evolučnú podstatu mužského pohlavia- ochrániť a zachovať rod.

No to určite nie je všetko, pretože toto je len primárna časť rodiny, teda základní členovia, ktorí tvoria jednu stavebnú bunku celej generácie. Ak by sme na rodinu nahliadli ako na jeden veľký generačný celok, prípadne jednu veľkú skupinu ľudí, dospeli by sme k tomu, že rodina je tiež pokladnicou určitých predispozícií, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie a tak sa teda vysvetľuje podstata interakcie v rodine. Rodina nie je uzavretý systém- presne tak ako ktorýkoľvek sociálny systém, ale je to živý, prepojený a navzájom sa ovplyvňujúci celok, ktorý dáva každému jedincovi to podstatné a významné do života zo života práve ostatných členov veľkého celku.

Rodina teda pre mňa znamená skutočne veľa! Ako som už spomenul v úvode, pojem je tak obsiahly, že zahŕňa takmer všetky oblasti, no tie najzákladnejšie boli už spomenuté vo vyšších častiach textu. Zo všetkého vyplýva, že práve rodina je tým miestom, kam sa vždy rád vrátim a môžem sa spoľahnúť na to, že ak budem hľadať niečo stratené zo svojho života, tu mi to bude istotne znova ponúknuté k osvojeniu. To je to najcennejšie, čo môže rodina ponúknuť- nekonečné zdroje.

Tak čo? Zaslúži si aj rodina svoje miesto v deň Valentína?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?