Spovede vašich vecí

Autor: Matúš Alexander Lavrík | 28.1.2012 o 9:30 | (upravené 28.1.2012 o 10:03) Karma článku: 2,51 | Prečítané:  499x

Vedeli ste o tom, že aj vaše veci vedia rozprávať? Dalo by sa povedať, že majú určitý komunikačný kanál, ktorý pochopí ten, kto ho pochopiť chce. Stalo sa aj vám, že na základe toho, čo ste vyprodukovali ste boli aj hodnotení? Určite áno. Pretože aj vaše veci vedia hovoriť a vedia presvedčivo hovoriť za vás!

Neporiadok

Všímate si ten neporiadok na obrázku vpravo? Je to dosť nepríjemné, však? Ale vedeli ste o tom, že aj takéto niečo, tento "výbuch" môže povedať o vašom správaní neuveriteľne veľa?

Ak ste to tušili, tak si rozšírte svoje obzory o nové informácie a ak ste to ani len netušili, tak čítajte ďalej.

V psychológii (áno, psychológia je večná studnica nápadov!) sa skúmanie toho, čo človek vykoná, čoho sa zbaví, alebo čo vyhodí do kontajnera nazýva analýza produktov. Nechcem tým samozrejme povedať, že povolanie psychológa je na to, aby sa prehrabával v odpadkoch, to nie, ale chcem tým poukázať na to, ako vedia niektoré veci dokonale hovoriť sami za človeka bez toho, aby ten otvoril ústa a vydal čo i len slovo. Vyhodili ste dnes do smetného koša prázdnu fľašu z minerálky, obal od nejakého toho keksu (prípadne obal od niečoho iného ;) ) alebo vravíte, že ste napísali nejaký blog? V tom prípade dávajte pozor!

 

Práve z týchto vecí, by človek vedel zistiť poriadne veľa vecí o tom akí ste. Týmto všetkým sa zaoberá práve spomínaná analýza produktov a vedci, ktorí sa snažia zistiť čo to o danej osobe. Áno! Zisťujú to aj tým, že sa vám prehrabú v odpadkoch, pretože aj to je spôsob zistenie toho, ako zaobchádzate s vecami, ako si dané veci vážite a čo preferujete.

Taktiež ste si mohli všimnúť - sami na sebe, poriadok na pracovnom stole, preplnenosť vašej mailovej schránky prípadne natrieskaný diár, kde sa kopia nevybavené schôdzky, plány a pod. (o tom zasa niekedy inokedy- volá sa to prokrastinácia). Je to prosto zaujímavé, z čoho všetkého sa dá zistiť akí ste!

Okrem už vyššie spomínaných odpadkov sa zisťuje povaha alebo charakter z toho, čo si osobne píšete- teda listy, denníky a pod., tiež z verejne prístupných zdrojov a veľmi dobrým zdrojom je tiež internet. Internetové diskusie, v ktorých figurujete pod svojim menom, sú ideálnym zdrojom informácií o vás.

V súvislosti s týmto by ste si teda mali dávať pozor na to, čo, kde, kedy a ako napíšete. Pretože občas stačí aj obyčajného človeku kúsok pozorovacieho talentu a dokáže vypozorovať z tých vašich "produktov" rôzne informácie a mnohokrát aj veľmi užitočné informácie. Takže či už sú to vaše blogy, či sú to stránky, ktoré spravujete, fotografie na internete- všetko má svoju výpovednú hodnotu.

Poviete si, čo s tým? Zbytočne sa budete snažiť udržiavať poriadok, nútený poriadok, na vašom pracovnom stole. Aj tak- ruku na srdce, koľko vám ten poriadok vydrží? Vydrží tak týždeň, maximálne týždeň a pol, prípadne pri zvýšenom snažení aj dlhšie? Ale verte, že ak sa budete snažiť zmeniť svoje zabehnuté návyky budete klamať iba vy sami sebe a taktiež aj ostatných. Ostatní vás budú chváliť, že si viete konečne "spratať" ten neporiadok a vy budete zasa chváliť seba samého, akí ste dokonalí. Ale omyl! Človek sa zo dňa na deň nezmení, respektíve- ak sa aj zmení, verte, že dlho mu to nevydrží.

Okrem toho všetkého to môže mať aj určitý pozitívny dopad. Zoberte si to tak, že každý môže byť v tejto dobe psychológom alebo výskumníkom. Keď už tie veci vedia hovoriť vlastným jazykom, tak ste sa určite veľa krát stretli so "spomienkovými predmetmi". Nejde len o určité suveníry z dovolenky (určite aj oni majú výpovednú hodnotu), ale mal som skôr na mysli iné archivované predmety, alebo tie predmety, ktoré nenahlodal čas. Denník po prababičke, listy, ktoré si kedysi písali vaši rodičia- to všetko môže priniesť krásne spomienky na vašich predkov, prípadne prostredníctvom svojich denníkov a produktov, čo vyprodukujete sa môžete vrátiť na chvíľku do svojho detstva. Vidíte! Aj veci majú svoju silu.

Takže? Idete sa pustiť do upratovanie stola, povaly alebo sa na to ľudovo povedené "vyfľáknete"? To čo po sebe zanechávate má silnú stopu v každom okolo, čo je aspoň kúsok schopný vnímania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?